News

1st International Organ Donation Cartoon Contest Exhibition

08-04-2019

Türkiye Organ Nakli Vakfı ve Erciyes Organ Nakli Vakfı tarafından Kayseri’de bir alışveriş merkezinde düzenlenen, “1. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Sergisi” büyük ilgi topladı. 

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli ve Erciyes Organ Nakli Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz tarafından 08 Nisan 2019 tarihinde törenle hizmete açılan sergi, 14 Nisan 2019 tarihine kadar açık kaldı. Açık kaldığı süre içinde büyük ilgi toplayan ve ziyaretçi akınına uğrayan sergiyi, yaklaşık 30 bin kişi ziyaret etti. Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, sergi alanında kurduğu stantta, ziyaretçilere organ bağışı konusunda bilgilendirici broşürler dağıttı ve organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşların başvuru formlarını kabul etti. Bu süre içinde yaklaşık 100 vatandaşımızın organ bağışında bulunmak üzere başvuru yaptığı bildirildi.

Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri’de, son derece önemli sosyal ve kültürel bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduk. Sergiye gösterilen ilgi, halkımızın organ bağışına bakış açısını çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Tüm ziyaretçilerimize ve bizlere destek veren kurulmuşlara teşekkür ediyorum. Türkiye’de şu anda 4 bin 935 acil organ nakli bekleyen vatandaşımız var. Bu sergideki amacımız, uluslararası sanatçıların organ bağışı ile ilgili çalışmalarını Kayserili vatandaşlarımızla buluşturmak, bunun yanında organ bağışının önemine dikkat çekerek farkındalık yaratmaktır. Ülkemizde, gönüllü organ bağışı yapanların sayısı 342 bin 463’e ulaşmış bulunmaktadır. Bu rakam halkımızın organ bağışına bakışı açısından çok önemlidir” dedi.

Türkiye Organ Nakli Vakfı tarafından düzenlenen ,”1. Organ Bağışı Karikatür Yarışması”na katılan eserlerin yer aldığı sergi, daha önce İstanbul ve Samsun’da açılmış ve büyük ilgi toplamıştı. Sergi, Kayseri’den sonra İzmir’de düzenlenecek ve daha sonra Türkiye’nin diğer illerine taşınacak.